Svoju prvu školu Mrkojevići su sami sagradili za nepune dvije godine, a u njenu gradnju uloženo je 2.320 fjorina. Knjaz Nikola je pomogao izgradnju škole sa 25 francuskih napoleona.
Po osnivanju školski rejon obuhvatio je svih devet mrkovskih sela: Pečurice, Dobru Vodu, Velje Selo, Grdoviće, Dabeziće, Kunje, Pelinkoviće, Malu i Veliku Goranu kao i udaljene Mikuliće. U prvoj školskoj godini školu je trebalo da pohađa 51 učenik starosti od 7 do 14 godina ali je na zahtjev roditelja, a po uputstvu vojvode Sima Popovića, 13 učenika oslobođeno školske dužnosti. Razlozi su bili različiti, uglavnom udaljenost od škole ili su djeca pomagala odraslima u poljoprivrednim radovima i oko stoke. Iako ne treba zanemariti ove razloge, glavni razlog izbjegavanja školske obaveze je bio strah da će preko narodne škole nove vlasti vršiti pokrštavanje. Pošto su za vrijeme osmanske vladavine sela imala svoje vjerske škole – mejtepe, među stanovništvom se moglo čuti da novootvorena škola „nije naša škola“. Otpor slanju djece u školu bio je toliki da su pojedinci prijetili iseljavanjem ukoliko njihova djeca budu primorana da pohađaju školu.
Otpor je splasnuo poslije 1889. godine kada je donijeta Uredba Knjaževine Crne Gore kojom se garantuje ravnopravnost vjeroispovjesti u školama. Shodno ovoj uredbi za djecu islamske vjeroispovijesti uvodi se vjeronauka, a nastava se nije odvijala petkom.
Prvi učitelji u Mrkojevićima bili su Jovan Vujanović, Đuro Popović, Nikola Vučinić, Marko Leković, Luka Jovović. U prosvjetnoj misiji, oni su radili na mijenjanju svijesti o školovanju kao uslovu ukupnog napretka pojedinca i društva i na razvoju patriotizma u sredini koja je vjekovima pripadala Osmanskom carstvu i nije mogla odmah po oslobođenju doživjeti Crnu Goru kao svoju državu. Iz sačuvanih školskih ljetopisa primjećuje se da su učitelji nezadovoljni brojem učenika i njihovim zalaganjem u učenju, ali i da su vrlo revnosni kada su u pitanju školske svečanosti koje treba da razviju „patriotizam“ (Savindan, Trojičindan).
Interesantno je da su roditelji, sa jedne strane pokazivali veći ili manji otpor prema slanju djece u školu, a sa druge izvršavali sve obaveze prema školi- održavali školu i učiteljski stan, nabavljali ogrjev, pomagali izgradnju potrebnih objekata. Učitelji su bili vrlo poštovani i cijenjeni od svih mještana.